Virüsler – Trojanlar – Kendimi Nasıl Korurum ?

 

Engin olmayan tecrübelerimden bir kaçını paylaşmak istedim. Umarım faydalı olur. Program ismi önerilerini de sayfanın en altında yazdım.

Öncelikle virüs ve trojan genel olarak nedir ne yaparlar ona değinelim : Virüsler ve trojanlar sistemimize zarar vermek, sistemimizi zombi bilgisayar olarak kullanmak veya bilgisayarımızdan bilgi çalmak amacı ile yazılmış zararlı bilgisayar kodlarına/programlarına verilen genel adlardır. (en genel ifadem bu olabildi.)

Gelelim önerilerime:

  • Sisteminizde en az bir tane antivirüs programınız olmalı. Aslında birden fazla da olabilir fakat arka planda aynı anda arama yaptıklarından sisteminizi ciddi anlamda yavaşlatabilir. Kişisel kullanım için çoğu antivirüs şirketlerinin ücretsiz versiyonları mevcut, kullanılabilir. (Mail kontrolü vb bir kaç özelliği daha etkinleştirilmemiş şekilde oluyor.)
  • Anvirüs kurdunuz. GÜNCELLEMEYİ unutmayın. Genelde otomatik olarak güncelleme açık olur fakat siz arada bir kontrol edin.
  • Outlook tarzı bir mail al/gönder programı kullanıyor iseniz Sadece üst bilgileri alın. Mailin tamamını içerik ile ilgileniyorsanız yükleyin. Ek olarak ön izleme bölümü etkin ise bu bölümü etkinleştirmeyin.
  • Çok fazla flash disk kullanımınız varsa ve değişik kişilerden de bilgi alışverişi yapıyor iseniz Disk Security programı kullanın.
  • Gelen her maile inanmayın. Kimse size durduk yere “1 Trilyon kazandınız” başlıklı bir mail göndermez!
  • Mailler ile birlikte gelen dosyaları kaynağına güvenseniz dahi önce antivirüs programı ile taratın! (güvendiğiniz arkadaşınızın bilgisayarına da virüs bulaşmış olabilir.)
  • Bu arada her yeni çıkan bir virüsü sizin sabah veya 5 dakika önce güncellediğiniz antivirüsün tespit etmesini beklemeyin. Malum genel itibarı ile hastalıklara çare, hastalık ortaya çıktıktan sonra bulunmaya çalışılıyor.

Program önerilerime gelecek olursak;

Antivirüs : 360 Total Security , Avast Personal

Flash Disk Koruyucu : Usb Disk Security

Arada sırada Malware Antibytes kurup sistemi taratıp sonra silebilirsiniz 🙂

Flash diskinizin içindeki dosyalar görünmüyor, fakat orada olduklarına eminseniz burayı tıklayıp çözüm bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *